Lifestyle

Narodziny dziecka – jak się do nich przygotować?

narodziny dziecka
Napisane przez Cafejka

Pojawienie się dziecka to duża zmiana w życiu całej rodziny. Z jednej strony oczekujemy tej chwili z wielką niecierpliwością i cieszymy się na myśl o tym, że zostaniemy rodzicami, z drugiej jednak – obawiamy się, jak sobie poradzimy w nowej roli. Strach przed tym, co nieznane, jest naturalny i uzasadniony. Są skuteczne sposoby na to, żeby sobie z nim poradzić i w pełni cieszyć się piękną chwilą, jaką są narodziny długo wyczekiwanego dziecka.

Jak się przygotować na narodziny pierwszego dziecka?

Największy stres przeżywamy, kiedy mamy zostać rodzicami po raz pierwszy. Znajdujemy się w zupełnie nowej sytuacji, nie wiemy, co nas czeka i jak się odnajdziemy w nowym położeniu. Nasz strach podsycają opowieści wszystkich wokół, którzy straszą nas warunkami w szpitalach, przebiegiem porodu, komplikacjami i trudnościami w opiece nad maluchem.

Najlepszym lekarstwem na przerażenie nową sytuacją jest wiedza. Im więcej będziemy wiedzieli na temat przebiegu ciąży, porodu i samej opieki nad niemowlęciem, tym pewniej będziemy się czuć. Kupmy do domowej biblioteczki książki dla przyszłych rodziców, zaprenumerujmy czasopisma dla młodych mam. Doskonałym pomysłem jest również zapisanie się do szkoły rodzenia.Tam otrzymamy specjalistyczną wiedzę i dobre przygotowanie praktyczne prosto od fachowców: lekarzy, położnych, psychologów. Będziemy mieli pewność, że informacje, które otrzymujemy, są prawdziwe. Lekarze i psychologowie rozwieją wszystkie nasze wątpliwości i pomogą nam się przygotować zarówno do samego porodu, jak i do opieki nad dzieckiem.

Przekonamy się, że powiększenie rodziny to nic strasznego, wręcz przeciwnie – to moment, na myśl o którym powinniśmy się cieszyć. W szkole rodzenia otrzymamy zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną – nauczymy się prawidłowo trzymać maluszka, przewijać go i kąpać. Szkoły rodzenia są otwarte nie tylko na przyszłe mamy, ale również ojców, którzy powinni być wsparciem dla swoich partnerek.

Drugie dziecko – czy przygotowania są konieczne?

Wielu ludziom wydaje się, że na narodziny drugiego i kolejnego dziecka nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ubranka i akcesoria zostały nam po starszym maluchu, my mamy już doświadczenie i wiemy, jak opiekować się noworodkiem. Do czego tu się przygotowywać? Takie myślenie to poważny błąd. Choć to prawda, że wiele rzeczy drugie dziecko może otrzymać w spadku po starszym rodzeństwie, to jednak należy dokładnie przejrzeć wszystkie akcesoria i uzupełnić wyprawkę o to, co się zniszczyło i wymaga wymiany.

Pamiętajmy również, że choć my już wiemy, że powiększenie rodziny to piękny moment, to nasz pierworodny niekoniecznie. Starsze dziecko trzeba przygotować na przyjście na świat rodzeństwa. Niech maluch pomaga nam w przygotowaniach wyprawki, pomoże wybierać imię dla brata czy siostry. Pomóżmy mu się przygotować na pojawienie się w domu niemowlaka – dla dziecka to ogromny stres, porównywalny z naszymi obawami, kiedy na świecie miało się pojawić pierwsze dziecko.

O autorze

Cafejka