Atopowe zapalenie skóry (inaczej AZS) to przewlekłe alergiczne schorzenie skóry. Cierpi na nie ok. 15% społeczeństwa. Dla AZS charakterystyczne są naprzemienne okresy wyciszenia objawów oraz ich zaostrzenia. Diagnoza i dobranie odpowiedniego leczenia często jest trudna, jednak prawidłowa kuracja pozwala na pozbycie się uciążliwych objawów.
Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?
Badania dowiodły, że atopowe zapalenie skóry może mieć podłoże genetyczne, przy czym dziedziczy się jedynie skłonność na zachorowanie. Przemawia za tym również to, że AZS pojawia się zwykle u dzieci w wieku przedszkolnym, rzadko u dorosłych. Do czynników zaostrzających objawy choroby zalicza się:
– alergeny zawarte w pokarmie, powietrzu,
– stres,
– drobnoustroje,
– szorstkie ubrania, substancje chemiczne.
Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry?
Początkowymi objawami choroby jest uporczywe swędzenie całego ciała, które utrudnia zaśnięcie. Potem skóra całego ciała staje się bardzo sucha. U dzieci charakterystyczne są zmiany w postaci czerwonych grudek lub pęcherzyków, zlokalizowanych na twarzy, zgięciach łokci oraz na powierzchni dłoni i stóp. Dodatkowe wystawienie na działanie alergenów wzmaga nocne swędzenie, przez co dziecko jest rozdrażnione i zmęczone, nie może zasnąć. Nieleczona skóra zaczyna przypominać pergamin, jest niemalże przezroczysta.
Jakie są metody leczenia AZS?
Mimo trudności w dobraniu odpowiednich lekarstw do pacjenta, dzisiejsza medycyna oferuje wiele możliwości kuracji atopowego zapalenia skóry. Zazwyczaj stosuje się:
– kremy, mydła i maści – odbudowują warstwę ochronną naskórka, przywracają skórze nawilżenie, elastyczność oraz usuwają ogniska zapalne. Dodatkowo hamują swędzenie, co daje wyraźną ulgę choremu,
– leki przeciwhistaminowe – działają przeciwzapalnie, hamują świąd
– glikokortykosteroidy – są bardzo skuteczne w leczeniu świądu, zaczerwienienia oraz wyprysków. Ich jedyną wadą są skutki uboczne, takie jak rozstępy lub trądzik,
– światłolecznictwo – odbywa się przy użyciu promieniowania UVA. Kuracja tym sposobem zatrzymuje procesy alergiczne i zmniejsza intensywność objawów choroby,
– metody niekonwencjonalne – m.in. homeopatia i biorezonans.
Jak zapobiec rozwinięciu się AZS?
Kiedy rodzic chorował na atopowe zapalenie skóry, już w trakcie ciąży i w okresie karmienia trzeba zadbać o odpowiednią dietę. Nie wolno spożywać żywności przetworzonej, zawierającej sztuczne aromaty, barwniki i konserwanty. Należy również ograniczyć spożycie potencjalnych alergenów, takich jak mleko, ryby, orzechy lub soja. W okresie niemowlęcym bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry oraz ograniczanie kontaktów dziecka z alergenami.
Źródło: http://febumed.pl/oferta/dermatologia/atopowe-zapalenie-skory/