Zdrowie

Dieta na upały – praktyczne wskazówki

dieta na upały
Napisane przez Cafejka

Kiedy wysoka temperatura powietrza, żar z nieba i brak wiatru daje o sobie we znaki, nie mamy ani siły ani motywacji do działania. Jeżeli nie jest to czas urlopu trudniej jest nam zmobilizować do pracy a tym samym do gotowania. Mimo, że upał osłabia nasz apetyt, nie powinien przyczyniać się do zaniechania posiłków. Jakie produkty wybierać, aby upalne dni były dla nas przyjemnością a nie walką o przetrwanie?

Po pierwsze – woda

Chyba nie trzeba przypominać, że podstawowym elementem naszej diety, zwłaszcza w okresie upałów jest odpowiednie nawodnienie. Najlepiej, aby nasz wybór padł na wodę mineralną lub źródlaną, którą dla smaku warto wzbogacić o plasterki cytryny, ogórka czy truskawek. Nie zapominajmy, że w trakcie upałów nasz organizm jest narażony na wyjątkowo niebezpieczną utratę wody wraz z potem, a z nim ucieka wiele cennych minerałów. Oprócz wody warto sięgnąć po orzeźwiające owocowe koktajle, świeżo wyciskane soki czy lemoniady bez dodatku cukru, które oprócz ochłody dostarczą nam błonnika i witamin.

Odpowiednie nawodnienie to nie wszystko

Często obserwujemy, iż nasz apetyt podczas upałów jest znaczne osłabiony. Nie należy jednak rezygnować ze spożywania posiłków a lekko je zmodyfikować lub zmniejszyć. Świetnym rozwiązaniem są posiłki z dużą ilością warzyw, szczególnie tych o wysokiej zawartości wody, czyli ogórka, sałaty, szpinaku, pomidorów, a także cukinii czy brokułów. Z ich wykorzystaniem możemy przygotować wspaniałe sałatki, orzeźwiający chłodnik czy po prostu przyrządzić je na parze.

Czego unikać?

Podczas upałów najlepiej zrezygnować z niektórych produktów, które mogą dodatkowo utrudnić nam dobre samopoczucie. Należy przede wszystkim zrezygnować z tłustych i ciężkich i bardzo kalorycznych potraw, które wyjątkowo obciążają nasz żołądek. Podczas upałów nasza przemiana materii może być nieco osłabiona, dlatego nadwyżka kalorii w prosty sposób przyczyni się do niechcianego wzrostu masy ciała. Smażenie zamieńmy na gotowanie, pieczenie bądź przygotowywanie na parze.

Prawidłowa dieta ma znaczenie w każdym przypadku naszego życia, również w pozornie błahym, jakim jest okres letni. Aby właściwie pielęgnować nasze zdrowie zadbajmy o swoją dietę, co odwdzięczy się nam nie tylko wspaniałą sylwetką, ale również pozytywnym samopoczuciem. 

O autorze

Cafejka