Zdrowie

Ekologiczne środki czystości pod lupą

Napisane przez Cafejka

W ostatnim czasie bardzo wiele mówi się na temat ekologii. Coraz bardziej jesteśmy świadomi tego, że jej kwestie dotyczą każdego z nas. Troska o środowisko naturalne to nic innego jak troska o zdrowy klimat, czyste powietrze i naturę, a tym samym nasze życie i życie następnych pokoleń. Dlatego warto świadomie sięgać po produkty ze sklepowych półek, także te, które służą utrzymaniu czystości.

Czy środki ekologiczne są rzeczywiście ekologiczne?

Są. A przynajmniej być powinny. Na rynku znaleźć możemy oczywiście pseudo ekologiczne produkty i dlatego też podczas zakupów nie powinniśmy nigdy kierować się wyłącznie nazwą. Kluczowy elementem będzie tutaj skład oraz potwierdzenie w postaci znaczka instytucji certyfikującej. Taki znaczek jest dowodem na to, że dany produkt jest rzeczywiście przyjazny środowisku.

Skład środków ekologicznych

Ekologiczne środki czystości od tradycyjnej chemii gospodarczej różnią się oczywiście składem. Co znajdziemy w takich środkach? Jedynie składniki pochodzenia roślinnego i mineralnego. Nie spotkamy w nich natomiast żadnych surowców petrochemicznych, składników syntetycznych czy modyfikowanych genetycznie, enzymów, fosforanów, wybielaczy czy niejonowych środków powierzchniowo czynnych.

Takie środki zmienią powietrze w Twoim domu

Świadomość szkodliwości dymu tytoniowego jest dzisiaj niezwykle wysoka. Powoduje ona, że wielu palaczy nie pali we wnętrzach swoich domów czy mieszkań. A czy jesteśmy świadomi tego, jak chemia gospodarcza zatruwa nasze powietrze? I to nie tylko to, które wdychamy spacerując czy idąc do pracy? Z tą świadomością jest znacznie gorzej. Tymczasem pełne toksycznych składników środki sprawiają, że powietrze w domu staje się bardzo szkodliwe.

Biodegradowalność składników

Biorąc pod lupę ekologiczne środki czystości jesteśmy wstanie ocenić dokładnie wpływ ich składników na środowisko. Niezwykle cennym wyznacznikiem jest tutaj ich biodegradowalność. Oznacza to, że niewykorzystane środki ulegają z czasem całkowitemu rozłożeniu, przy czym podczas rozkładu nie uwalniają się z nich żadne szkodliwe substancje. Tymczasem środki chemiczne nie ulegają biodegradacji i przez lata jeszcze zalegają, stając się toksycznymi śmieciami.

Przyjazne pod każdy względem

Mówiąc o ekologicznych środkach czystości, nie wolno nam zatrzymać się wyłącznie na aspekcie zdrowszego powietrza. Tego typu środki są bowiem przyjazne pod wieloma względami. Przede wszystkim nie podrażniają skóry, ani przez nią nie przenikają. Tym samym są w pełni bezpieczne zarówno dla dzieci, kobiet w ciąży czy naszych zwierząt. Wykorzystane do umycia domu czy mieszkania, nie stwarzają żadnego zagrożenia. Co więcej, skutecznie i dokładnie czyszczą, zapewniając higieniczne warunki.

Analiza składników, jakie znajdujemy w ekologicznych środkach czystości, pozwala nam jednoznacznie stwierdzić, że tego typu produkty są nie tylko skuteczne, ale też przyjazne dla przyrody i naszego organizmu. Możemy bezpiecznie używać ich w domowych warunkach i w ten sposób dbać nie tylko o środowisko naturalne, ale też nasze małe, domowe środowisko.

O autorze

Cafejka